Čerstvý vzduch pre váš trávnik

Okrem pravidelného mulčovania by sa mal trávnik na jar a na jeseň prevzdušňovať alebo frézovať, aby sa mohol opäť nadýchnuť. Oceľové nože vertikutátora prerežú trávnik a odstránia zvyšky trávy, rastliny, burinu a mach. Po frézovaní sa ošetrené plochy musia okamžite pohnojiť a výdatne zaliať. Táto starostlivosť zlepšuje absorpciu živín a zavlažovanie a v konečnom dôsledku podporuje rast trávy. Vysoko výkonné benzínové, elektrické a akumulátorové vertikutátory AL-KO vám pomôžu efektívne sa starať o trávnik.Viac informácií o vertikutátoroch >

Filter produktov
Počet nájdených produktov
Pred. č.: 113465 Nedostupné 23.07.2024
169,00 €
Pred. č.: 127375 Obmedzené množstvo
699,00 €
Pred. č.: 127374 Nedostupné 23.07.2024
429,00 €
Pred. č.: 113574 Obmedzené množstvo
179,00 €
Pred. č.: 114040 Skladom
139,00 €
Pred. č.: 112800 Nedostupné 23.07.2024
149,00 €
Pred. č.: 113921 Skladom
99,90 €
Vrátane 20% DPH plus Náklady na dopravu
Výhody
Vertikutátory a prevzdušňovače | Upravte pracovnú hĺbku

Vždy správna pracovná hĺbka

Pracovnú hĺbku je možné nastaviť na jednu z piatich úrovní jednoduchým pohybom, čo je dôležité, pretože nože by sa mali pri frézovaní len dotýkať zeme, aby sa zbytočne rýchlo neopotrebovali a nepoškodili korene trávnika.

Vertikutátory a prevzdušňovače | prevzdušňovanie trávnika
Vetranie motora

Veľké vetracie štrbiny zaisťujú dostatočné ochladzovanie motora a sú atraktívne integrované do krytu.

Vertikutátory a prevzdušňovače | Výmena valca

Výmena valca

Valce možno ľahko a rýchlo vymeniť bez použitia náradia pomocou skrutky s praktickou plastovou hlavou. Vizuálne bezpečnostné indikátor ukazuje, či bol valec vložený správne.

Vertikutátory a prevzdušňovače | Priestorovo úsporné skladovanie
Klik, klak a je zložené

Vďaka štyrom rýchloupínákom možno horné madlo sklopiť okamžite. To zaisťuje jednoduchú prepravu a šetriace miesto pri skladovaní.

Benzínový, akumulátorový alebo elektrický?

Užitočné informácie

Vertikutátory a prevzdušňovače | Benzínové, elektrické alebo akumulátorové

Stredne veľké trávniky môžete rýchlo a ľahko frézovať pomocou elektricky ovládaného zariadenia, bez emisií a s nízkym hlukom v pozadí. Na to je AL-KO Combi Care 38 E Comfort ideálny.

Výhodou benzínového vertikutátora je, že ho možno používať flexibilne a bez káblov, takže je ideálny pre väčšie záhrady alebo ťažko prístupné oblasti. Jeho výkonný motor je vhodný aj pre spracovanie tvrdších trávnatých povrchov.

Vertikutátory a prevzdušňovače | Valec s nožmi

Kontrola 
Pretiahnite trávnikom malé kovové hrable: Ak uvidíte mach alebo odumretú trávu, potom je na čase vykonať vertikutáciu. Keď sa na vašom trávniku množí burina, je to jasný signál toho, že vaša tráva nerastie správne.

Ako funguje vertikutátor
Naše vertikutátory majú rotujúci valec s oceľovými nožmi, ktorý každou rotáciou krátko prenikne do zeme.

Nastavenie výšky
Pri vertikutácii nastavte správnu výšku, nemala by byť prekročená hĺbka prieniku dvoch až troch milimetrov. Zberný kôš okamžite zachytáva odstránené zvyšky trávnika.

| Stav pôdy
Na hlinených pôdach, tienistých trávnikoch alebo oblastiach, ktoré majú tendenciu byť podmáčané, sa môže tvoriť takzvaná „došková strecha“. Tieto trávniky by ste mali častejšie frézovať.

| Správny čas na vertikutáciu 
Najlepšie je vertikutovať na jar (apríl) a na jeseň (september). Po vertikutácii by mal mať trávnik čas na regeneráciu, preto predtým trávnik pokoste.

| Benzínové alebo elektrické vertikutátory 
Elektrické vertikutátory sú vhodné pre stredne veľké trávniky, produkujú veľmi nízky hluk a sú bez emisií. Benzínové vertikutátory je možné flexibilne používať aj na veľkých plochách.

Vertikutátory a prevzdušňovače | Mechanizmus trávne frézy

Frézovanie a prevzdušňovanie

Takmer každý majiteľ záhrady sníva o krásnom sviežom zelenom trávniku. Prečo ale niektoré záhrady vyzerajú ako suchá púšť a pritom trávnik v susednej záhrade každý rok svieti v tej najkrajšej zelenej? Väčšinou je to preto, že sused pravidelne hnojí a prevzdušňuje svoj trávnik. Dva procesy, ktoré sú nevyhnutné pre žiarivú lúku. Prevzdušňovanie je nevyhnutné, aby trávnik mohol absorbovať dostatok živín a dostatok vzduchu, aby mohol znovu dýchať. Vertikutácia je, jednoducho vysvetlené, intenzívnejšia ventilácia, čím je tiež prerezanie trávnika. To pôdu ešte viac uvoľní a umožní jej regeneráciu. Záhradníci zvyčajne trávnik na jar vertikutujú, aby ho po chladnom období osviežili. To by malo byť vykonané znovu na jeseň. Najmä ak bola zima chladnejšia ako rok predtým. To dáva trávniku živiny, ktoré potrebuje na prežitie budúcej zimy.


Čo presne znamená vertikutácia?

Vertikutátor má vertikutačný valec so stupňovitými oceľovými nožmi, ktoré prenikajú do mačiny a odstraňujú zvyšky starej trávy, machu a rastlín. To možno prirovnať k pevnému zhrňovaču s úzkymi zubami, ktorý sa trochu zaborí do zeme a pri vyťahovaní so sebou zoberie časť prerezaného trávnika. Túto metódu možno tiež použiť na malé plochy; pre veľké plochy trávnika sa odporúča benzínový vertikutátor. Bez ohľadu na to, aký typ zariadenia sa používa, je dôležité odstrániť časti rastlín, ktoré v zime uhynuli, pretože bránia prístupu svetla a vzduchu klíčiacim steblám. Upozorňujeme, že by sa mal vertikutovať len suchý, čerstvo pokosený trávnik.


Kedy a ako často by mal byť trávnik vertikutovaný?

Na trávniku by sa nemalo pracovať príliš skoro - iba ak možno vylúčiť prízemný mráz a denná teplota by nemala klesnúť pod 15 stupňov po dobu minimálne 10 dní. Je tiež dôležité, aby podložie trávnika bolo suché. Dobrý výsledok pri vertikutácii dosiahneme, keď trávu najprv pokosíme na dĺžku približne 3 až 4 cm. Vďaka tomu sa vertikutačný valec ľahšie dostane skrz mačinu. To znamená v marci a apríli, v závislosti od počasia. Je tiež možné vertikutovať v septembri, ak je dostatok tepla zo zeme. Vertikutáciu vykonávajte raz alebo dvakrát za sezónu. Ďalší tip: Zhromaždený trávnik by nemal byť umiestnený na kompost v prípade, že obsahuje plesne.

Pri prevzdušňovaní by ste to mali mať na pamäti

Okrem vertikutácie by mal byť trávnik pravidelne prevzdušnený. Okrem vertikutačného valca sú niektoré naše zariadenia už vybavené prevzdušňovacím valcom. Na rozdiel od vertikutácie je prevzdušňovanie častejšie možné po celý rok, takže zelená zostane dlhšie svieža.

Prevzdušňovanie je takmer samozrejmé, trávnik je prečesaný prevzdušňovacím valcom, ktorý je vybavený oceľovými pružinami. Tento proces je dôležitý, pretože povrch sa postupne zhutňuje, a tak už neprijíma kyslík. Trávnik navyše po prevzdušnení lepšie absorbuje vodu a zabráni sa tak takzvanému zamokreniu. Živiny sa tak lepšie dostanú ku koreňom trávy.


Opatrenia po prevzdušnení a vertikutácii

V oboch prípadoch by mala byť tráva silno zalievaná a hnojená. To je požehnaním pre pôdu a rastliny, ktoré okrem kyslíka cítia vodu až ku koreňom. Po vertikutácii má hnojivo najväčší účinok, pretože živiny možno potom najlepšie vstrebať a spracovať. Možno by sa mali tiež rozšíriť nové semená trávnika.

Záver: Žiadnemu záhradníkovi by nemalo chýbať prevzdušnenie a vertikutácia. Aj trávnik potrebuje raz alebo dvakrát ročne peeling, aby bol plný lesku a rástol aj na jar. Tí, ktorí sa toho držia, už nemusia žiarliť na susedovu záhradu.


Správne frézovacie zariadenie

Pri nákupe je potrebné venovať osobitnú pozornosť pracovnej šírke a dvojakej funkčnosti (vertikutácia a prevzdušňovanie). V dnešnej dobe sa vertikutácia príležitostne vykonáva pomocou ručného zariadenia, napríklad pomocou hrablí alebo ručného vertikutátora. Vďaka tomu je táto práca únavná, prácna a ťažko zvládnuteľná pri väčšej ploche trávnika. Vo variante s elektrickým pohonom výrazne uľahčujú prácu a znižujú úsilie. Vysoko kvalitné vertikutačné zariadenia tiež zhromažďujú plstené a mŕtve rastlinné zvyšky v zbernom koši, takže nie je nutné ich zároveň hrabať. Rovnako ako kosačky na trávu sú vertikutátory k dispozícii ako s benzínovým, tak elektrickým motorom.

Kým benzínové frézy majú zvyčajne výkonnejšie motory a sú optimálne navrhnuté pre väčšie trávniky, elektrické vertikutátory sú obzvlášť pôsobivé vďaka svojej nižšej hmotnosti. Najväčšou nevýhodou je tu napájací kábel, ktorý je potrebné nosiť po celý čas pracovného procesu a musí sa pravidelne obracať.

Používajte vertikutátor efektívne

Frézujte iba vtedy, keď nie je príliš zima. Musí byť vylúčený prízemný mráz. Pretože po vertikutácii potrebuje trávnik k regenerácii vlhkosť. Pri vertikutácii trhajú oceľové nože vertikutačného valca mach, rohož a mŕtvu trávu z trávnika. To podporuje príjem živín rastlinou a ničí mach.

K efektívnemu frézovanie trávnika odporúčame napríklad elektrický vertikutátor AL-KO Combi Care 36 E Comfort alebo benzínový vertikutátor AL-KO Combi Care 38 P Comfort. Praktické: Zariadenia vybavené zberným košom zachytávajú uvoľnené časti rastlín - nie je nutné ich následne hrabať. Po vertikutácii môžete rovnomerne zasiať trávu ručne alebo rozmetadlom a trávnik intenzívne zalievajte.


Chcete cookies?

Spoločnosť AL-KO Geräte GmbH a jej partneri potrebujú Váš súhlas (kliknutím na "Súhlasím") pre použitia jednotlivých dát, aby bolo možné ukladať a / alebo načítať informácie v zariadení (IP adresa, ID používateľa, informácie o prehliadači). Dáta sa používajú pre personalizované reklamy a obsah, meranie reklám a obsahu a na získanie vedomostí o cieľových skupinách a vývoji produktov. Viac informácií o súhlase a možnostiach nastavenia nájdete kedykoľvek tu. Kliknutím na "Odmietnuť cookies" môžete svoj súhlas kedykoľvek odmietnuť.

Použitie dát

AL-KO Geräte GmbH spolupracuje s partnermi, ktorí tiež spracovávajú dáta získané z Vášho zariadenia (sledovacie dáta) na ich vlastné účely (napr. Vytváranie profilov) / na účely tretích strán. Na tomto pozadí si vyžaduje súhlas nielen zber údajov o sledovaní, ale aj ich ďalšie spracovanie týmito poskytovateľmi. Údaje o sledovaní sa zhromažďujú, len keď kliknete na tlačidlo "Súhlasím" uvedené v banneru. Partnermi sú nasledujúce spoločnosti: Facebook Ireland Limited, Google Inc., Microsoft Ireland Operations Limited, Outbrain Inc., Criteo SA, The Rocket Science Group LLC, AWIN AG, solu GmbH, ideálov internet GmbH, guenstiger.de GmbH.

Ďalšie informácie o spracovaní údajov týmito partnermi nájdete v Zásady ochrany osobných údajov. Informácie sú tiež dostupné prostredníctvom odkazu v banneru.